• slayt
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 32,8106   32,8698
EURO 35,5656   35,6297
       
Özlü Sözler
Derya büyüktür ama herkes kabı kadar alır
Son Ziyaretçi Yorumları
ÖMER YILDIZ
arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğinizde mesajlarınızı bekliyoruz yorum eklemeyi unutmayın.

Ömer Yıldız
sitemiz yenileniştir kooperatifimize hayırlı olması dileğimle

Akın Sezer
Saygı değer kooperatif yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl SİVASın kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm SİVASLILARIN yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
SİGORTACILIKTA DEVRİM

Değerli Meslektaşlarım,

Kooperatifçilik demek, güçlerin birleştirilmesi, sosyal ve ekonomik anlamda dayanışma sağlanması ve bu şekilde sorunların çözümü demektir. Dünyada sigorta sisteminin kurulmasında kooperatiflerin önemi tartışılamaz.

Bugün birer dev olan bazı sigorta şirketlerinin kuruluşunda sigorta kooperatifleri önemli bir rol oynamıştır. Genel olarak kooperatiflerin kurulmasında, insanların riski düşürme ve sosyal güveni artırma içgüdüsü hâkim olmuştur. Sigorta kooperatiflerinde de aynı yaklaşım esas alınmıştır. Kooperatifçiliğin dayanışma içinde olma ve karşılıklı olma nitelikleri burada da vardır.

Bilindiği gibi sigortacılık faaliyetleri yapabilmek için ancak anonim şirket şeklinde kurulacak sermaye şirketi olmak gerekiyordu. 2007 yılında yürürlüğe giren Sigortacılık Kanunu, buna ilave olarak kooperatiflerin de sigortacılık işlemi yapabilmesine imkân tanımıştır. Bu düzenleme bir yerde Avrupa Birliği ile uyum sürecinin bir sonucudur.

Kooperatifçiliğin sigortacılığa girmesi, ülkemizde sigorta sektöründe çok yeni bir yaklaşım şeklidir. Sigortacılık yapmak üzere sigorta kooperatifi kurma çalışmaları başlamıştır. Bu şekilde çalışmak üzere ruhsat alan şirketler de var. Aslında kooperatifçilik yolu ile ülkemiz sigorta sektörüne yeni bir açılım gelmektedir.

İşin doğrusu ülkemizde sigorta sektörü yabancıların elinde denebilir. Sigorta şirketlerinin toplam sermayesi içinde yabancılara ait oran yüzde 66 civarında. Toplanan sigorta primi açısında bakıldığında da yabancı sigorta şirketlerinin toplam içindeki payı yüzde 53 civarında. Bu da gösteriyor ki sermaye büyüklüğünde de prim üretiminde de yabancılar önde. Bu yüzden yerli yatırımcıların teşvik edilmesi gerekiyor. Bu anlamda sigorta kooperatifleri kurma teşebbüsü son derece önemlidir ve devlet de bu yönde destek vermektedir.

Kurulan bir sigorta kooperatifinde temel anlayış kendilerinden sigorta poliçesi alan insanları, sigorta kooperatifinin ortağı yapmak şeklindedir. Bunun anlamı şudur: poliçe satın alarak ortak oldukları sigorta kooperatifinde insanlar, kooperatifin her kar kar payı dağıtım döneminde kar payı almaktadırlar. Bu durum sigorta yaptıran insanlara cazip gelmekte ve ilgisini çekmektedir.

Kooperatif sigortacılığında, sigorta yaptıran kişiler, kooperatifin sahibi konumunda olurlar ve sistem karşılıklı ortaklık esasına dayanmaktadır. Bu şekilde insanlar sigorta işlerini, sahibi oldukları sigorta kooperatiflerine yaptırmış olmaktadır. Sigorta süresi boyunca bu insanlar kooperatif ortağı olurlar ve ortaklık payı alırlar.

Kooperatif sigortacılığı yöntemi ile sigorta sektörümüzün daha dinamik ve etkin olması beklenmektedir.

Çok yeni bir uygulama olan sigorta kooperatif şirketlerinde, kooperatif, kendisinden poliçe satın alan kişi ve kuruluşları kooperatif ortağı olarak bünyesine almaktadır. Yani poliçe satın alanlar, statü olarak kooperatifin birer ortağı olmaktadır. Bu şekilde güven duygusu daha yüksektir.

Sigorta kooperatifleri, diğer sigorta şirketlerinin sunduğu sigorta ürünlerinin hemen hemen tamamına sahiptir. Kasko ve zorunlu trafik sigortaları, karayolu zorunlu koltuk sigortaları, ferdi kaza sigortaları, yolculuk ferdi kaza sigortaları, zorunlu deprem sigortaları (DASK), konut veya işyeri yangın sigortaları dahil birçok sigortacılık ürünü müşterilere sunulmaktadır.

Kısaca sigorta kooperatiflerinin normal sigorta şirketleri ile ürün çeşitliliği açısından bir farkı yoktur.

Esnafımızın örgütlülüğünden doğan gücünün kendi menfaatleri için kullanmayı amaçlayan Kooperatifler Merkez Birliği ülkemiz alın terinin ülkemizde kalması esnafımızın kendi kurumlarına sahip olmasını sağlamak üzere çıktığımız bu yolda tüm esnafımızın desteğini bekliyoruz. Kutsal değerler adına hizmet bayrağı el birliği ile daha yukarılara kalkacaktır. Başarı birlikteliğimizin ve emeğimizin sonucu olacaktır. Yeni dünyaları inançla ve inatla birlikte kuracağız.

 

SevgilerimleÖMER YILDIZ

Okunma Sayısı: 71144.211.31.134
YAZARIN DİĞER YAZILARI

S.S. Sivas Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi

© Copyright 2024  V4.4 Tüm Hakları Saklıdır.

Hazır Kooperatif SitesiTop