• slayt
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 32,8106   32,8698
EURO 35,5656   35,6297
       
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
Son Ziyaretçi Yorumları
ÖMER YILDIZ
arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğinizde mesajlarınızı bekliyoruz yorum eklemeyi unutmayın.

Ömer Yıldız
sitemiz yenileniştir kooperatifimize hayırlı olması dileğimle

Akın Sezer
Saygı değer kooperatif yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl SİVASın kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm SİVASLILARIN yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
KOOPERATİFLER STRATEJİ EYLEM PLANINDA BİR ADIM

 

17.10.2012 tarihinli Resmi Gazetede yayımlanan “Türkiye Kooperatifçilik  Stratejisi ve Eylem Planı’nda “ yer alan  “Kooperatif Girişimciliği Eğitim Projesi” konusunun faaliyete geçilmesi amacıyla  Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünün gerekli bilgileri içeren ve Kooperatiflere ulaştırılmak üzere Sanayi Ve Ticaret İl Müdürlüklerine gönderilen yazısı bu ayın konusu olarak ele alınmış ve yazının kısaltılmış özetine aşağıda yer verilmiştir.

T.C.GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI  Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü  Ticaret İl Müdürlüklerine , Ticaret İl Müdürlükleri’de  Kooperatif ve Kooperatif birliklerine “Türkiye Kooperatifçilik Strateji ve Eylem Planı’nda Bakanlığımız sorumluluğunda yer alan 2.2 “Kooperatif Girişimciliği Eğitim Projesi “ çalışması yapılarak uygulamaya konulacağını ve diğer uygulama hakkındaki açıklayıcı bilgileri içeren Bakanlığın ilgi yazısı ve KOOP-GEP izleme formu  gönderilmiştir.

Buna göre;

Yüksek planlama kurulu tarafından onaylanıp, 17/10/2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “ Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi Ve Eylem Planı’nda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sorumluluğunda yer alan

2.2 numaralı “Kooperatif  Girişimciliği Eğitim Projesi” çalışması yapılarak uygulamaya konulacaktır”

“2.3 numaralı  Kooperatif Denetim  ve Yönetim Kurulu üyelerine eğitim ve sertifikasyon zorunluluğu getirilecektir.”  Ve

3.7 numaralı “ Kadınlarımızın girişimcilik kabiliyetlerinin arttırılması ve ekonomide bir aktör olarak yer almalarının sağlanması için kooperatifler çatısı altında örgütlenmeleri yönünde çalışmalarda bulunulacaktır.”

Faaliyetleri kapsamında; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda  kooperatiflerle ilgili kurum ve kuruluşlarla yürütülen müşterek çalışmalar sonucu “Kooperatifçilik Geliştirme Ve uyum Eğitimi Programı (KOOP-GEP) hazırlanmış ve Milli Eğitim Bakanlığı  Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce onaylanıp  “Yaygın Eğitim Programları” bölümünde  Muhasebe ve Finansman  alanında  yayınlanarak yurt genelinde uygulanmasına başlanmıştır.

Kooperatiflerin kuruluş ve işleyişine ilişkin iş ve işlemleri gerçekleştirme yeterliliklerine sahip meslek elemanları yetiştirerek kooperatiflerin yönetiminde profesyonel anlayışın yerleştirilmesini amaçlayan bu programdan, kooperatif ortakları ile kooperatiflerde yönetici, denetici veya personel olarak çalışmış ya da çalışmak isteyen  ve en az ilk okul seviyesinde eğitimini tamamlamış olanlar yararlanabileceklerdir.

Koop-Gep eğitimlerine katılmak isteyenlerin, il veya ilçelerdeki Halk Eğitimi Merkezlerine şahsen başvurmaları gerekmektedir. Söz konusu programın açılması için en az on iki başvuru gerektiğinden, katılımcıların bu sayıyı sağladıktan sonra taleplerini beraberce Halk Eğitim Merkezlerine  iletmeleri eğitimlerin ivedilikle başlaması noktasında  faydalı olacaktır.

Söz konusu program kapsamındaki eğitimler, Halk Eğitim Merkezlerinde verilebileceği gibi, Kooperatifin veya Kooperatif üst kuruluşlarının göstereceği uygun mekanlarda da verilebilecektir.

Program eğiticileri olarak; üniversitelerin  başta iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile hukuk fakülteleri  olmak üzere diğer fakülte veya yüksek okulların  kooperatifçilik alanında ders veren öğretim görevlileri  görevlendirilebileceği gibi, muhasebe ve finansman alanında  eğitim almış öğretmenler ya da bu alanlarda sektör deneyimi olan meslek elemanları da görevlendirilebilir.

Eğitim süresince devam zorunluluğu bulunan program sonunda edinilen bilgiler sınavla ölçülecek ve başarılı olanlara Milli Eğitim Bakanlığınca sertifika-kurs bitirme belgesi – verilecektir.

Bu çerçevede kooperatiflerin kurumsal kapasitelerini artırarak kaliteli yönetim anlayışını yerleştirmek temel bir zorunluluk haline gelmiştir.bu nedenle;

Öte yandan KOOP-GEP eğitimlerine katılımların artırılması ve programların hızlıca açılabilmesi amacıyla il ve ile Milli Eğitim Müdürlüklerine gerekli bildirimin yapılarak koordinasyon içerisinde programın uygulanmasının  sağlanması gerekmektedir.Ayrıca programın geniş kitlelere duyurulması  ve eğitimler için uygun yer temini için ildeki Sanayi Ve Ticaret Odalarıyla da iletişime geçilmesinde fayda vardır.

Eğitimlerle ilgili olarak detaylı bilgiye Genel Müdürlüğün http://koop.gtb.gov.trinternet adresinin Bilgi Bankası bölümünde yer alan KOOP_GEP sayfasından ulaşılabilir.  Programa katılmak isteyenler  “program içeriği” , Halk Eğitim Merkezi Kursiyer Ön Kayıt Formu”, “Örnek  ders programı”, “KOOP-GEP  Eğitim Kitabı” ve “Örnek Kurs Bitirme Belgesi”ne  buradan erişebilirler.

Kooperatiflerin  bundan sonraki faaliyetleri ve gelişimleri bu eğitimlere katılarak bilgilenen üyelerin çokluğuna bağlı olacağı kesindir. Bu amaçla Kooperatif yöneticilerinin öncülük ederek mümkün olduğu kadar fazla üyenin söz konusu eğitimden yararlanmalarını sağlamaları  bilgili ve bilinçli kooperatifçiliğin geleceği için çok önemlidir.

 Sokrates’in şu sözünü asla unutmayalım.

Sadece bir iyi vardır, bilgi ve sadece bir kötü vardır, cehalet.

Dilimize bir reklam vasıtasıyla yerleşen “EĞİTİM ŞART” sloganının günlük yaşamda da ne kadar önemli olduğunu ve gerçek anlamda her alan ve her konuda eğitimin şart olduğu gerçeğinden asla uzaklaşmamak dileklerimizle…

Osman YıldırımOsman Yıldırım

Okunma Sayısı: 67944.211.31.134
YAZARIN DİĞER YAZILARI

S.S. Sivas Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi

© Copyright 2024  V4.4 Tüm Hakları Saklıdır.

Hazır Kooperatif SitesiTop